OSOBOWOŚĆ W SFERZE ZAWODOWEJ

Nasza osobowość, to narzędzie (obok wykształcenia i umiejętności), dzięki któremu możemy osiągać zawodowe sukcesy i czerpać satysfakcje z życia. To konstrukt, który nas jednocześnie definiuje i wyraża, odpowiada za nasze powodzenie i odróżnia nas od innych.

Praca jest rodzajem inwestycji, od której oczekujemy satysfakcjonujących zysków. Jeśli ich nie przynosi, to na ogół przynosi też straty. Zajmuje znakomitą część życia i dnia, bo dzięki niej realizujemy wiele naszych potrzeb, aspiracji i marzeń.

W standardowej edukacji dowiadujemy się najwięcej o tym, czego jeszcze nie potrafimy, nie umiemy by odnieść sukces i móc zarabiać duże pieniądze oraz robić to czego +/- oczekuje rynek. W takich okolicznościach edukacyjnych, pomijających tak ważny, indywidualny kontekst jakim jest ludzka osobowość, łatwo można przeoczyć zależność między aspiracjami a predyspozycjami jakie posiada człowiek. Tym samym powstaje ryzyko, że damy się zamknąć w tym, czego oczekuje od nas świat, zamiast otworzyć na to, co sami mamy do zaoferowania. Niedopasowanie skutkuje emocjonalną frustracją, etykietą nieprzystosowania czy niemożnością osiągania wyznaczonych celów. Nowatorskie metody w psychologii polegają właśnie na pogłębianiu wiedzy o swoim indywidualnym, niepowtarzalnym potencjale, jakim jest własny wzorzec osobowości.

Świadomość tego zjawiska rozszerza się po obu stronach rynku pracy. Pracodawcę coraz częściej w sposób jawny i intencjonalny interesuje to, jaki jest osobowościowy profil kandydata. Coraz częściej aby móc te cechy weryfikować potrzebuje czegoś więcej niż nasza deklaracja. Jeśli miejsce pracy jest zgodne z naszą osobowością, tworzy się łańcuch korzyści i pozytywnych sprzężeń zwrotnych przekładający się na efektywność i przyjemność pracy. Kluczem do sukcesu jest bowiem często pozytywne nastawianie, czyli taki stosunek do pracy, który nas motywuje.

Jeśli praca aktywuje posiadany indywidualny potencjał, to będzie można się w niej wyróżniać na tle innych pracowników. Można osiągać więcej niż inni i rozwijać się bardziej niż na innym lub mniej dostosowanym stanowisku. Może być też wielką przyjemnością odkrycie środowiska, czyli przestrzeni zawodowej, w której sprawdzimy się dzięki cechom osobowości lub gdy dla własnej korzyści świadomie użyjemy tej wiedzy przy podejmowaniu decyzji o sobie.

Często zdarza się, że ludzie, którzy nie posiadają kompetencji twardych takich jak techniki sprzedaży czy kierowanie zespołem dostają się na takie właśnie stanowiska jak leader lub kierownik. Selekcjonuje się ich na ogół podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jak to się jednak dzieje? Rozmowa mogła być okazją do pokazania się z najlepszej strony. Być może przy okazji aranżowanych przez pracodawcę sytuacji lub dzięki rozwiązanej baterii testów psychologicznych mieliśmy szanse pokazać się również od strony pożądanych, ważnych lub kluczowych na danym stanowisku cech. Jednak nie zawsze i nie każdy ma szanse na tak profesjonalny proces rekrutacyjny. Większość firm ma świadomość potencjału jakim jest osobowościowy kapitał personelu, ale rzadkością jest posiadanie wyspecjalizowanej kadry odpowiadającej za taką rekrutację, właściwych strategii i narzędzi do pomiaru cech osobowości kandydatów. Dzięki testowi Mirror możesz uprzedzić te oczekiwania a także wyprzedzić innych aplikantów. Wystarczy, że do swojej aplikacji o pracę dołączysz profesjonalną informację o swojej osobowości wyrażającą ekspresję możliwych i cennych dla pracodawcy zachowań.

Posiadanie adekwatnej dla pracy w danym zespole osobowości, to wielowymiarowa korzyść i wszechstronna możliwość rozwoju i kariery.

Alfred Adler - twórca psychologii indywidualnej - w jednym z pierwszych rozdziałów książki pt. „Sens życia” mówi, że sensem życia jednostki jest jej - Niezbywalne prawo do ruchu. Ruchem, może być myśl, poruszanie się, ale i rozwój. Szkoda byłoby więc pracować w sposób, który nie pozwoli naszej osobowości na swobodne poruszanie.